Prima pagină » Exclusă de CSM, salvată de ÎCCJ. Ce a decis instanța supremă în cazul judecătoarei Maria Rădulescu

Exclusă de CSM, salvată de ÎCCJ. Ce a decis instanța supremă în cazul judecătoarei Maria Rădulescu

by Salut Timisoara
0 comments



Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis luni, 22 iunie 2026, să admită recursul formulat de judecătoarea Maria Rădulescu de la Judecătoria Ploiești și să înlocuiască sancțiunea excluderii din magistratură cu mutarea disciplinară pentru o perioadă de un an.

Decizia a fost pronunțată de Completul de 5 judecători în materie civilă, care a analizat recursul împotriva hotărârii prin care Secția pentru judecători în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii dispusese excluderea magistratului.

„Astăzi, 22 iunie 2026, Completul de 5 judecători în materie civilă a judecat, în dosarul nr. 1296/1/2025, recursul declarat de recurenta Rădulescu Maria împotriva încheierilor din 12 martie 2025, 9 aprilie 2025 şi 7 mai 2025, precum și a hotărârii nr. 3J din 20 mai 2025”, anunță ÎCCJ, conform Mediafax.

Instanța supremă a arătat că, după administrarea probelor, a reținut în unanimitate doar una dintre abaterile disciplinare imputate magistratului.

„După administrarea unui amplu probatoriu, Completul de 5 judecători a reţinut, în unanimitate, săvârşirea de către recurentă doar a abaterii disciplinare prevăzute de art. 271 lit. b) din Legea nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor şi procurărilor”, arată ÎCCJ

ÎCCJ: Judecătoarea a avut un comportament conflictual față de colegi și personalul instanței

Potrivit motivării prezentate de Înalta Curte, majoritatea judecătorilor au apreciat că Maria Rădulescu a manifestat un comportament incompatibil cu standardele impuse funcției de magistrat: „Cu majoritate, s-a apreciat că, în timpul exercitării atribuţiilor de serviciu, recurenta a manifestat o serie de atitudini nedemne, respectiv a exhibat şi întreţinut un tipar comportamental conflictual, lipsit de respect şi bună-credinţă în relaţionarea profesională cu colegii judecători şi personalul auxiliar de specialitate al instanţei, incompatibil cu înaltele standarde de integritate şi conduită pe care funcţia de judecător le presupune.”

Înalta Curte a concluzionat că prin conduita sa au fost afectate prestigiul profesiei și activitatea instanței: „Înalta Curte a constatat că, prin fapta săvârşită de recurentă, au fost încălcate onoarea şi demnitatea profesiei, precum şi prestigiul funcţiei de judecător, cu consecinţa afectării grave a raporturilor de serviciu şi a climatului organizaţional, cu impact asupra bunei desfăşurări a activităţilor profesionale din cadrul instanţei.”

Excluderea din magistratură, înlocuită cu mutarea disciplinară

Deși a menținut existența unei abateri disciplinare, instanța supremă a considerat că sancțiunea aplicată inițial este prea severă și a decis reindividualizarea acesteia: „Admiţând recursul, instanţa supremă, cu majoritate, a procedat la reindividualizarea sancţiunii aplicate recurentei prin hotărârea atacată, în raport cu circumstanţele concrete ale săvârşirii abaterii reţinute, stabilite nemijlocit în faza procesuală a recursului, precum şi cu valorile lezate, în sensul aplicării sancţiunii disciplinare constând în «mutarea disciplinară pentru o perioadă efectivă de un an».”

Magistrații au subliniat că hotărârea reafirmă standardele de conduită impuse judecătorilor: „Prin sancţiunea disciplinară definitivă aplicată, Înalta Curte reafirmă jurisprudenţa sa constantă în materie disciplinară, în sensul că, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, judecătorii au îndatorirea de a manifesta o atitudine echilibrată şi constructivă, bazată respectul şi buna-credinţă impuse de exigenţele statutului profesional, de natură a ocroti imaginea justiţiei ca serviciu public pus în slujba societăţii.”

Ce i s-a reproșat judecătoarei Maria Rădulescu

La finalul anului 2024, Inspecția Judiciară a exercitat o acțiune disciplinară împotriva magistratului de la Judecătoria Ploiești. Raportul disciplinar a reținut o conduită profesională necorespunzătoare, atitudini conflictuale față de conducerea instanței, colegii judecători și personalul auxiliar, precum și nerespectarea repetată a termenelor legale de soluționare și redactare a hotărârilor.

Inspectorii au constatat că întârzierile acumulate în gestionarea dosarelor au afectat dreptul justițiabililor la soluționarea cauzelor într-un termen rezonabil. De asemenea, judecătoarei i s-a imputat refuzul de a comunica și colabora cu managementul instanței, precum și nerespectarea unor decizii adoptate de Colegiul de conducere și a obligațiilor prevăzute de regulamentele interne.

Pe 20 mai 2025, Secția pentru judecători în materie disciplinară a CSM a dispus excluderea din magistratură a Mariei Rădulescu. Ulterior, în iunie 2025, ÎCCJ a anulat suspendarea automată din funcție, iar CSM a pus în executare decizia instanței supreme, repunând-o în situația anterioară și recunoscându-i vechimea în magistratură.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment