Prima pagină » Tentativă de fraudă în Arad: un candidat care vorbea la telefon în timpul Evaluării naţionale, eliminat din examen

Tentativă de fraudă în Arad: un candidat care vorbea la telefon în timpul Evaluării naţionale, eliminat din examen

by Salut Timisoara
0 comments



Un candidat care vorbea la telefon în timpul evaluării naţionale, iar în sală se auzeau răspunsurile primite prin căşti, a fost surprins de supraveghetor, în Arad, fiind eliminat din examen.

Şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Arad, Marius Gondor, a declarat luni, pentru AGERPRES, că este vorba de un băiat care avea căşti cuplate la un telefon.

Conform sursei citate, el vorbea în timpul probei scrise la Limba şi literatura română, iar în sală se auzeau şi răspunsurile primite prin căşti.

Supraveghetorul l-a surprins şi l-a eliminat din examen.

La Evaluarea Naţională s-au înscris 3.191 de absolvenţi de clasa a VIII-a din judeţul Arad, iar la proba scrisă de Limba şi literatura română au fost prezenţi 3.059 de elevi, în timp ce 132 au absentat.

Examenul se desfăşoară în 48 de centre din judeţ.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment