Prima pagină » Prelevare de organe la Oradea: un pacient a salvat mai multe vieți prin transplant

Prelevare de organe la Oradea: un pacient a salvat mai multe vieți prin transplant

by Salut Timisoara
0 comments



Echipa medicală de la Spital Clinic Judeţean de Urgenţă Bihor – Oradea a realizat o prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a informat, marţi, Agenţia Naţională de Transplant.

Medicii au reuşit să realizeze un transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale la Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal Cluj-Napoca şi transplant de cornee la Institutul Clinic de Urgenţe Oftalmologice „Prof. dr. Mircea Olteanu”.

Echipa de medici

Echipa din Oradea a fost formată din: dr. Ştefan Pataki – KDP Oradea; dr. Carmen Pantiş – coordonator de transplant la SCJU Bihor; Petru Cotrău – coordonator regional; dr. Oana Popa – medic specialist ATI, dr. Robert Ambrus – medic rezident ATI.

Transportul organelor a fost realizat cu ajutorul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviaţie în regim de urgenţă.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment