Justiţia irakiană a anunţat marţi confiscarea a peste 85 de milioane de dolari bani cash, într-un caz de corupţie în care este implicat viceministrul petrolului, relatează AFP, potrivit Agerpres.
Acest oficial, Adnan al-Joumaili, responsabil cu gestionarea sectorului rafinării petrolului, a fost arestat luna trecută în provincia Salaheddine, în nordul Irakului.
O parte din banii găsiţi erau ascunşi în case, dar o altă parte erau în gropi săpate la circa patru metri adâncime, scoaterea lor de acolo necesitând echipamente specializate pentru excavare.
Autorităţile au confiscat anterior 70 de proprietăţi şi 21 de vehicule în ancheta care priveşte acelaşi caz.
Noul premier irakian, Ali al-Zaidi, a promis, la fel ca predecesorii săi, să facă o prioritate din lupta împotriva corupţiei endemice în ţară de zeci de ani, fenomen la care se adaugă proasta administrare a statului, situaţie pe care de asemenea a promis să o îmbunătăţească.
Corupţia este larg răspândită în instituţiile publice ale Irakului, dar înalţii oficiali sunt rareori traşi la răspundere, anchetele vizând de obicei funcţionarii de rang mediu sau simpli executanţi.
Într-unul dintre cele mai răsunătoare cazuri de corupţie din istoria ţării, cunoscut sub numele de „furtul secolului”, au fost totuşi condamnaţi la închisoare în anul 2024 foşti oficiali de rang înalt şi un om de afaceri pentru delapidarea a 2,5 miliarde de dolari din fondurile publice.
Sursă: stiripesurse.ro
