Prima pagină » Cobolli ajunge în prima sa finală de Grand Slam după ce Arnaldi s-a retras de la Roland Garros

Cobolli ajunge în prima sa finală de Grand Slam după ce Arnaldi s-a retras de la Roland Garros

by Salut Timisoara
0 comments



Italianul Flavio Cobolli îl va înfrunta pe germanul Alexander Zverev în finala masculină de la Roland Garros, după ce conaţionalul său, Matteo Arnaldi, s-a retras din competiţie înaintea semifinalelor din cauza unei afecţiuni virale.

Arnaldi, care s-a calificat pentru prima dată în semifinalele unui turneu de Grand Slam după ce compatriotul său italian Matteo Berrettini s-a retras din cauza unei accidentări în timpul meciului din sferturile de finală, urma să-şi înfrunte bunul prieten vineri seara pe terenul Philippe-Chatrier, potrivit news.ro.

Jucătorul în vârstă de 25 de ani a declarat că a luat această decizie dificilă după ce a vomitat joi noaptea.

Cobolli a ajuns în prima sa semifinală de Grand Slam după ce l-a învins în patru seturi pe Felix Auger-Aliassime, cap de serie numărul patru.

Acum îl va înfrunta pe Zverev pentru a cincea oară (1-3), iar câştigătorul va obţine primul său titlu de Grand Slam.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment