Prima pagină » Român arestat în Belgia, după ce și-a găsit soția fără viață în pat și a dus-o la spital: De peste un an procurorii se chinuie să înțeleagă ce s-a întâmplat

Român arestat în Belgia, după ce și-a găsit soția fără viață în pat și a dus-o la spital: De peste un an procurorii se chinuie să înțeleagă ce s-a întâmplat

by Salut Timisoara
0 comments



Un român în vârstă de 41 de ani, aflat în arest preventiv de peste un an într-un dosar de omor din Belgia, nu va fi eliberat nici de această dată. Parchetul din Flandra de Vest a blocat pentru a treia oară punerea sa în libertate, în condițiile în care ancheta privind moartea soției sale este încă în desfășurare, iar cauza exactă a decesului nu a fost stabilită.

Potrivit publicațiilor belgiene HLN și Nieuwsblad, cazul este investigat de autoritățile judiciare din Bruges și privește moartea unei femei românce de 39 de ani, găsită fără viață în locuința familiei din Schuiferskapelle, o localitate aflată în apropiere de Tielt.

Descoperirea care a declanșat ancheta

Tragedia s-a produs pe 13 mai 2025. Potrivit declarațiilor făcute de bărbat, acesta și-ar fi găsit soția fără reacție în pat, în dimineața în care urma să plece la serviciu.

Conform informațiilor din dosar, relația dintre cei doi traversa o perioadă dificilă, iar în noaptea precedentă ar fi dormit separat.

Românul a susținut că femeia părea rece și a transportat-o de urgență la spital, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.

Moartea femeii a ridicat însă semne de întrebare, iar în aceeași zi polițiștii și procurorii au deschis o anchetă penală pentru omor.

Expertiza medico-legală nu a stabilit cauza exactă a decesului

Unul dintre cele mai neobișnuite aspecte ale dosarului este faptul că, la mai bine de un an de la deschiderea anchetei, cauza exactă a morții nu a fost stabilită.

Potrivit presei belgiene, expertiza medico-legală dispusă în cauză nu a oferit o concluzie clară privind mecanismul care a provocat decesul femeii.

Cu toate acestea, suspiciunile formulate de anchetatori au fost suficiente pentru plasarea românului în arest preventiv, măsură care se menține și în prezent.

Bărbatul recunoaște că și-a lovit soția înainte de tragedie

În timpul anchetei, românul ar fi admis existența unui conflict în seara precedentă morții femeii.

Potrivit apărării, acesta a recunoscut că și-a agresat soția în urma unei certe, însă neagă că gesturile sale ar avea legătură directă cu decesul.

În documentele judiciare analizate de instanțele belgiene apare inclusiv formularea potrivit căreia bărbatul „și-a bătut soția, dar cauza morții este neclară”.

Acesta este unul dintre motivele pentru care dosarul continuă să fie analizat cu atenție de procurori și experți medico-legali.

Parchetul se opune în continuare eliberării

Instanța belgiană a analizat recent posibilitatea ca românul să fie plasat în arest la domiciliu, sub monitorizare electronică.

Parchetul din Flandra de Vest a contestat însă măsura și a solicitat menținerea acestuia în detenție preventivă.

Este pentru a treia oară când procurorii blochează o astfel de tentativă de eliberare.

În consecință, bărbatul va rămâne în arest până la o nouă analiză a situației sale judiciare.

Trei copii au rămas fără mamă

Dincolo de ancheta penală, cazul are și o puternică dimensiune umană.

Cei doi români aveau împreună trei copii, care se află acum în grija familiei extinse și sub supravegherea autorităților competente în materie de protecție a minorilor.

Între timp, ancheta continuă, iar procurorii încearcă să stabilească dacă moartea femeii a fost provocată de agresiunile recunoscute de soț sau dacă există alte explicații medicale pentru deces.

Următoarea audiere în fața Curții de Apel din Belgia este așteptată în aproximativ două săptămâni, perioadă în care măsurile preventive rămân în vigoare.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment