Ambasada României în Regatul Belgiei, Ministerul belgian al Afacerilor Externe şi Institutul Regal Egmont pentru Relaţii Internaţionale au organizat, la 1 iunie, simpozionul pe tema „Marea Neagră: perspective de securitate”. Evenimentul se înscrie în seria de acţiuni dedicate aniversării a 145 de ani de relaţii diplomatice bilaterale dintre România şi Belgia.
La dezbateri, au participat: Oana Lungescu, analist politic în cadrul European Policy Center şi membru al Royal United Service Institute; ambasadorul Sorin Ducaru, reprezentant special pentru ameninţări disruptive şi emergente în cadrul Serviciului European de Acţiune Externă; ambasadorul Lucian Fătu, directorul Centrului Euro-Atlantic pentru Rezilienţă (E-ARC); Mihaela Vasiu, reprezentant permanent adjunct (Coreper I) al României la Uniunea Europeană; Bernard Siman, şef al catedrei de diplomaţie cibernetică în cadrul Universităţii Libere din Bruxelles (VUB) şi asociat superior în cadrul Institutului Egmont; Pierre Gillon, reprezentant permanent adjunct (COPS) al Belgiei la Uniunea Europeană; Tom Monballiu, directorul pentru parteneriate internaţionale al Portului Antwerpen. Evenimentul a fost inaugurat de ambasadorul României în Regatul Belgiei, Andreea Păstârnac, şi de directorul pentru Europa Centrală şi de Vest al MAE belgian, Karen Van Vlierberge.
Agenda simpozionului a fost consacrată ultimelor iniţiative politice, diplomatice şi de securitate din regiunea Mării Negre, situaţiei de securitate şi strategiilor adoptate la nivelul Uniunii Europene şi al Organizaţiei transatlantice. Au fost evaluate o serie de posibile abordări în materie de asigurare a siguranţei în regiune, de combatere a ameninţărilor hibride şi, în general, de consolidare a Flancului Estic al NATO. A fost accentuată relevanţa mijloacelor aflate la dispoziţia NATO, dar şi a recentei Abordări strategice a UE la Marea Neagră, instrument important pentru menţinerea securităţii şi rezilienţei în regiune. Dezbaterile s-au focalizat şi pe elemente de securitate economică, fiind extensiv abordate temele conectivităţii UE cu regiunile învecinate şi independenţei energetice, vorbitorii subliniind poziţia strategică a Mării Negre în acest context.
La reuniune au fost prezenţi reprezentanţi ai corpului diplomatic acreditat în Belgia şi ai corpului academic şi autorităţilor publice belgiene. Acest cadru a constituit o oportunitate pentru detalierea instrumentelor esenţiale ce vizează asigurarea securităţii la Marea Neagră şi pentru reliefarea relevanţei angajării statelor partenere în desenarea viitorului acestei regiuni strategice. A fost subliniată importanţa complementarităţii între eforturile statelor riverane ce împărtăşesc viziuni şi obiective similare, iniţiativele europene destinate acestei regiuni şi acţiunile NATO în materie de asigurare a securităţii la Marea Neagră.
Sursă: stiripesurse.ro
