Prima pagină » Doi români din Marea Britanie au recunoscut că au ucis doi bărbați după ce i-au drogat pentru a-i jefui. Poliția se teme că ar putea exista și alte victime

Doi români din Marea Britanie au recunoscut că au ucis doi bărbați după ce i-au drogat pentru a-i jefui. Poliția se teme că ar putea exista și alte victime

by Salut Timisoara
0 comments



Doi cetățeni români din Marea Britanie au pledat vinovați pentru ucidere din culpă în cazul a doi bărbați pe care i-au drogat pentru a le fura banii și bunurile. Anchetatorii britanici verifică acum dacă cei doi ar putea fi implicați și în alte cazuri similare, potrivit BBC.

Potrivit presei britanice, Adina Mihai, în vârstă de 31 de ani, și Mădălin Dumitru, de 30 de ani, au recunoscut în fața unui tribunal din Oxford că sunt responsabili pentru moartea a doi bărbați din sudul Angliei.

Își atrăgeau victimele prin anunțuri pentru servicii sexuale

Anchetatorii susțin că, între august 2024 și iulie 2025, cei doi au pus la punct o metodă prin care vizau bărbați aflați în căutarea unor servicii sexuale.

După ce victimele plăteau un avans, Adina Mihai se deplasa la domiciliul acestora, unde le administra pe ascuns GBL (gamma-butirolactonă), o substanță care se transformă în organism în GHB, un sedativ puternic.

Scopul era ca victimele să își piardă cunoștința sau să nu mai poată reacționa, moment în care cei doi le furau bunurile și banii.

Două victime au murit

Prima victimă identificată de autorități este Gary Mouat, un bărbat de 37 de ani din Banbury, Oxfordshire, care a fost găsit mort în locuința sa în iulie 2025.

Ulterior, ancheta a dus la redeschiderea unui alt dosar, cel al lui Malcolm King, un bărbat de 80 de ani din Bagendon, Gloucestershire, al cărui deces fusese inițial considerat nesuspect.

Noile investigații și testele toxicologice au arătat însă că și acesta fusese otrăvit cu aceeași substanță.

În fața instanței, cei doi români au recunoscut și că au administrat substanțe toxice altor doi bărbați, care au supraviețuit.

Poliția britanică verifică dacă există și alte victime

După moartea lui Gary Mouat, autoritățile britanice au emis o alertă națională și au cerut tuturor forțelor de poliție din Regatul Unit să revizuiască eventualele decese inexplicabile care ar putea avea legătură cu aceeași metodă de operare.

„Adina Mihai și Mădălin Dumitru au folosit droguri pentru a incapacita bărbați aflați în căutarea unor servicii sexuale, înainte de a-i jefui. Pentru Gary Mouat, aceste acțiuni au avut consecințe fatale”, a declarat inspectorul Michael Roddy, din cadrul Thames Valley Police.

La rândul său, inspectorul Adam Stacey, din cadrul Poliției din Gloucestershire, a descris faptele celor doi drept „lipsite de scrupule și calculate”, subliniind că acțiunile lor au avut „consecințe tragice” pentru victime și familiile acestora.

Adina Mihai și Mădălin Dumitru au fost menținuți în arest și urmează să își afle sentința la o dată ce va fi stabilită ulterior de instanța britanică.

Între timp, anchetatorii continuă verificările pentru a stabili dacă există și alte persoane care au fost drogate și jefuite folosind aceeași metodă.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment