Întoarcerea lui Denisa Heisu la Politehnica Timișoara
Timișoara. Clubul alb-violet Politehnica Timișoara a reconstruit prezența în apărare prin întoarcerea fotbalistei Denisa Heisu, care revine după o absență de trei sezoane.
Cariera Denisei Heisu
Denisa Heisu, în vârstă de 28 de ani, și-a început cariera la CFR Timișoara, echipă cu care a jucat din 2011 până în 2018. În această perioadă, a obținut trei medalii de bronz în prima ligă. Ulterior, s-a transferat la Fortuna Becicherecu Mic, unde a rămas până în 2021. Aici a jucat o finală a Cupei României în 2019 și a câștigat o medalie de argint în campionat.
Parcursul recent al fotbalistei
În sezonul 2021-2022, Denisa a evoluat pentru Politehnica, participând în 10 meciuri. După perioada la Poli, a jucat pentru ACS Roma Florin Pădurean, fiind apoi transferată la Gloria Bistrița, unde a marcat un gol în Superligă. Ulterior, a evoluat în Ungaria, la Ujpest, și a revenit în sezonul trecut la ACS Roma. În ultima competiție de ligă secundă, Heisu a fost a treia marcatoare a echipei, având 12 goluri, la egalitate cu Larisa Grigore.
Declarațiile Denisei Heisu
„În toată lumea și în toată țara, nu e niciunde ca la Timișoara, așa că revin cu inima deschisă la clubul meu de suflet. Deși am jucat și la alte echipe, am simțit mereu că povestea mea cu Poli nu s-a încheiat și sunt nerăbdătoare să scriu un nou capitol aici. Înving cei ce nu cedează, iar eu vin cu gândul să dau totul pentru spiritul alb-violet,” a declarat Denisa Heisu.
Planurile de antrenorat
Heisu deține licența B în antrenorat și va antrena echipa U-13 a Politehnicii Timișoara. Aceasta își propune să împărtășească pasiunile sale pentru fotbal și culorile clubului cu tinerele jucătoare.
Viziunea asupra dezvoltării tinerelor talente
„Abia aștept să cunosc fetele, să lucrăm și să ne bucurăm de fotbal împreună. Îmi doresc să le transmit pasiunea pentru joc, dragostea pentru culorile alb-violet, dar și determinarea și disciplina necesare pentru a se dezvolta atât ca jucătoare, cât și ca oameni. Mă bucur să fac parte din acest proiect și ca staff și voi lucra cu multă pasiune pentru dezvoltarea viitorului alb-violet.” a subliniat Denisa Heisu.
Data de începere a noului sezon
Clubul Politehnica Timișoara se va reunii pe 9 iulie, pregătindu-se pentru un nou sezon competițional. Această revenire a Denisei Heisu în cadrul echipei reprezintă un pas important atât pentru club, cât și pentru sportivă, care este determinată să contribuie la succesul Politehnicii.
