Prima pagină » Ce au început să facă românii, speriați de scumpirea energiei electrice

Ce au început să facă românii, speriați de scumpirea energiei electrice

by Salut Timisoara
0 comments

Transferuri de consumatori în sectorul energetic

De la începutul acestui an, peste 200.000 de consumatori au schimbat furnizorul de energie electrică. Aproape jumătate dintre aceștia au efectuat transferurile în ultima lună, în condițiile în care pe piață există și oferte cu tarife de cinci ori mai mari decât cel mai mic preț disponibil.

George Niculescu, președintele Autorității Naționale de Reglementare în Energie (ANRE), a menționat că de la începutul anului și până la 1 iulie au fost înregistrate peste 234.000 de contracte de energie electrică portate de la un furnizor la altul.

Din numărul total, aproape jumătate s-au realizat în ultima lună, când 108.475 de clienți au schimbat furnizorul.

Rivalitate puternică pe piața energetică

Niculescu a subliniat că un singur furnizor a obținut în luna iunie peste 83.000 de clienți noi.

„Din totalul de 108.000 de clienți care au schimbat furnizorul în luna iunie, un singur furnizor a câștigat 83.450. Următorul furnizor în clasament a obținut 10.976 de clienți, ceea ce evidențiază un decalaj semnificativ între aceștia. Acest lucru arată că cele mai avantajoase oferte de preț atrag cei mai mulți consumatori”, a explicat Niculescu, conform spotmedia.ro.

Trenduri pe piața de energie electrică

El a adăugat că este esențial să se mențină tendința de portare a consumatorilor de la un furnizor la altul. „Începând de astăzi, piața trebuie să fie în favoarea consumatorilor. Cred că este important ca acest trend să continue, deoarece clienții care găsesc oferte mai bune trebuie să le acceseze, penalizând astfel furnizorii care nu oferă condiții atractive”, a declarat oficialul ANRE.

Tarife ridicate pe piața energetică

Șeful ANRE a indicat că, în prezent, cel mai scump tarif de pe piață depășește cinci lei pe kWh, în contrast cu cea mai bună ofertă, care este de aproximativ un leu pe kWh. „Este evident că o astfel de ofertă nu are scopul de a atrage consumatori”, a adăugat Niculescu în cadrul unei conferințe de presă.

Acesta a afirmat că furnizorii care propun astfel de tarife ar trebui să renunțe la licențele de furnizare. „Este clar că furnizorii respectivi nu doresc să își dezvolte portofoliile de clienți. Le transmit tuturor furnizorilor care vin cu oferte necompetitive că ar fi mai bine să își depună licențele de furnizare la Autoritatea de Reglementare”, a spus Niculescu.

Apel către furnizori

„Este mai cinstit să ne informeze că nu doresc să continue activitatea de furnizare de energie electrică decât să mențină tarife de cinci lei sau opt lei pe kWh în comparație cu ofertele corecte de pe piață”, a concluzionat președintele ANRE.

You may also like

Leave a Comment