Maternitatea din Braşov va avea linie de gardă continuă în specialitatea obstetrică-ginecologie, care se va adăuga celorlalte trei gărzi în această specialitate deja funcţionale la unitatea medicală.
Consiliul Judeţean Braşov a aprobat, joi, în şedinţă de plen, completarea numărului de linii de gardă de la Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie „Dr. I.A. Sbârcea”, astfel că numărul total al acestora a ajuns la 8, potrivit Agerpres.
Conducerea unităţii medicale a solicitat înfiinţarea acestei noi linii de gardă, „ca urmare a unei analize riguroase şi fundamentate care demonstrează depăşirea capacităţii de răspuns a celor trei linii de gardă actuale”.
Cele mai multe linii de gardă sunt specialităţile obstetrică-ginecologie – respectiv patru, dintre care una continuă – şi neonatologie – două, una fiind la domiciliu.
De asemenea, mai există câte o linie de gardă în specialităţile Anestezie Terapie Intensivă (ATI) şi medicină de laborator.
Sursă: stiripesurse.ro
