Prima pagină » Președintele Macron, într-o nouă discuție telefonică cu omologul său iranian

Președintele Macron, într-o nouă discuție telefonică cu omologul său iranian

by Salut Timisoara
0 comments

Discuţiile telefonice între Macron şi Pezeshkian

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a avut duminică o nouă discuţie telefonică cu omologul său iranian, Masoud Pezeshkian, în cadrul căreia a solicitat eliberarea a doi cetăţeni francezi reţinuţi de autorităţile iraniene. Conform agenţiei AFP, Macron a subliniat importanţa revenirii la negocierile legate de programul nuclear al Iranului.

Apeluri pentru eliberarea cetăţenilor reţinuţi

În mesajul său postat pe reţeaua socială X, Macron a cerut în mod repetat eliberarea cetăţenilor francezi Cécile Kohler şi Jacques Paris. De asemenea, el a accentuat necesitatea protejării cetăţenilor şi bunurilor franţuzeşti în Iran, afirmând că aceştia nu trebuie să fie supuşi vreunei ameninţări.

Contexte de securitate regională

Macron a subliniat, de asemenea, importanţa respectării armistiţiului pentru a contribui la restabilirea păcii în regiune. La cinci zile după ce un armistiţiu a fost instituit între Israel şi Iran, preşedintele francez l-a invitat pe Pezeshkian să revină la masa negocierilor pentru a aborda problemele legate de activităţile balistice şi nucleare.

Regimul nuclear iranian

Preşedintele Franţei a cerut, de asemenea, menţinerea cadrului Tratatului de Neproliferare a Armelor Nucleare. El a solicitat reluarea activităţii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) în Iran cât mai curând posibil, pentru a asigura necesara transparenţă în programul nuclear iranian.

Continuarea eforturilor diplomatice

Macron a afirmat că va continua să lucreze în zilele următoare pentru a atinge aceste obiective. Această discuţie telefonică a fost precedată de o altă conversaţie pe care liderul francez a avut-o cu Pezeshkian pe 22 iunie, conform informaţiilor de la Agerpres.

Îndoieli privind respectarea armistiţiului

În paralel, Iranul a exprimat duminică îndoieli serioase cu privire la intenţiile Israelului de a respecta armistiţiul instituit pe 24 iunie, după o perioadă de război intens între cele două naţiuni. Acesta a fost marcat de bombardamente ample din partea Israelului, care a avut loc începând cu 13 iunie, având ca scop distrugerea unor facilităţi asiatice din Iran.

Impactul conflictului asupra civililor

Atacurile israeliene au avut consecinţe severe, inclusiv un bombardament asupra unei închisori din Teheran la data de 23 iunie, în urma căruia s-au înregistrat 71 de morţi, conform statisticilor prezentate de sistemul judiciar iranian. Cu toate acestea, se afirmă că cetăţenii francezi reţinuţi nu au fost afectaţi în urma acestor ostilităţi, potrivit declaraţiilor făcute de şeful diplomaţiei franceze, Jean-Noël Barrot.

Poziţii opuse în privinţa programului nuclear

În timp ce Israelul susţine că scopul său este prevenirea dotării Iranului cu arma nucleară, guvernul iranian respinge această acuzaţie. Iranul afirmă că programul său nuclear este de natură civilă şi că are un drept legitim la o astfel de activitate, care urmăreşte producerea de energie.

You may also like

Leave a Comment