Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, care se află, luni, la Luxemburg, la reuniunea miniştrilor Agriculturii din UE, anunţă că va discuta despre situaţia urşilor şi interdicţia exportului de ovine.
”Indiferent de situaţia politică din ţară, apărarea intereselor fermierilor este pe primul loc. Astăzi sunt la Luxemburg, unde căutăm soluţii pentru două teme foarte importante: situaţia urşilor şi interdicţia exportului de ovine”, anunţă, luni, ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, conform news.ro.
Potrivit acestuia, la reuniunea miniştrilor Agriculturii din UE, România cere în mod expres flexibilizarea măsurilor care vizează statutul de specie strict protejată a ursului brun, pentru a putea implementa măsuri de management adaptate situaţiei din România.
”Atacurile de urs pun în pericol nu doar agricultura, nu doar culturile, nu doare animalele, ci în principal viaţa oamenilor. Trebuie să atragem atenţia Comisiei Europene, trebuie să atragem atenţia colegilor miniştri şi vom continua şi mâine, în cazul în care nu trece guvernul. Dacă trece gubvernul, o să vină alţii care să ducă această luptă mai departe”, a adăugat ministrul interimar.
Acesta cnsideră că trebuie continuate discuţiile cu comisarul pe mediu pentru a stabili care sunt soluţiile la această problemă.
”România cere în mod expres să flexibilizăm aceste măsuri care vizează statutul de specie strict protejată în toată Uniunea Europeană, pentru că nu sunt la fel toate ţările şi nu este aceeaşi situaţie în Italia, în Spania sau în România, unde avem peste 10.000 de urşi”, a adăugat Tanczos Barna.
Acesta precizează, de asemenea, că se discută despre exportul de ovine.
”Din cauza pestei micilor umăgătoare, acest export a fost interzis nu doar în Europa, în Uniunea Europeană pentru România ci şi către alte state, ţări terţe. Această interdicţie pune în pericol soarta sectorului”, a precizat ministrul interimar al Agriculturii.
România şi Slovacia au transmis o poziţie comună prin care solicită Comisiei Europene iniţierea unui proces de evaluare a unei flexibilităţi sporite în regimul strict de protecţie aplicabil populaţiilor de urs brun care au atins şi menţin pe termen lung o stare favorabilă de conservare, informează Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).
Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, susţine că România trebuie să facă demersuri la UE pentru a schimba legislaţia cu privire la ursul brun, urmând exemplul nemţilor care au reuşit să modifice legislaţia referitoare la protecţia lupilor.
Agent Green a apreciat că intenţia de a scoate ursul brun de pe lista speciilor protejate nu are nicio logică. Organizaţia susţine că este ca şi când ai avea un pacient cu febră, refuzi tratamentul, refuzi să elimini cauza bolii, iar în final împuşti termometrul.
”Problema României nu este că legea protejează prea mult ursul. Problema României este că statul a protejat prea puţin oamenii şi prea puţin ursul”, apreciază organizaţia de protecţia mediului.
Sursă: stiripesurse.ro
