Ministrul propus la Muncă, Familie, Tineret și Solidaritate Socială în guvernul Veștea, deputatul PSD Florin Manole, le-a prezentat parlamentarilor, luni seară, la audierea sa în comisiile de specialitate, un proiect pentru subvenționarea primului loc de muncă ca formă de stimulent pentru tineri și angajatori, pentru o perioadă de un an și jumătate.
„Există în Ministerul Muncii, la ANOFM, un proiect european din fonduri nerambursabile care din păcate este blocat. A fost principala mea dispută cu noua conducere a ANOFM. Proiectul subvenționează locurile de muncă pentru tinerii absolvenți aflați la primul loc de muncă și care are următorul mecanism: subvenționarea locului de muncă pentru 12 luni cu 1.250 de lei și pentru următoarele 12 luni cu 1.000 de lei pentru un tânăr, pe de-o parte, iar 2.250 de lei pentru primele 12 luni de tânăr pentru companie, aceste două subvenții cu condiția ca cele două părți să rămână într-un contract de muncă pe perioadă nedeterminată cel puțin încă pe 18 luni de la finalizarea celor 24 de luni de subvenționare”, a spus Manole.
Conform acestuia, „există fonduri pentru aproximativ 27.000 de beneficiari”, tineri în căutarea unui loc de muncă, care dacă se înscriu și trec prin acest proiect „vor avea un sprijin financiar pentru ei, un bonus la venituri, au și ocazia dobândirii experienței cerută de angajator prin 3 ani și jumătate petrecuți la un angajator”.
Astfel că toată lumea câștigă, a spus ministrul propus, inclusiv bugetul de stat „pentru că un loc de muncă înseamnă taxe”. În opinia lui Manole, stimulentul merită finanțat inclusiv din fonduri naționale ”pentru că nu cred că produce un deficit mai mare decât încasările în economie”.
Manole a primit favorabil cu 39 de voturi „pentru”, 22 de voturi „contra” și 4 abțineri.
Guvernul propus de Adrian Veștea va primi, după ora 21.30, votul de învestitură în Parlament. Are nevoie de 233 de voturi, iar momentan fără voturile AUR instalarea acestuia se află sub semnul întrebării.
Sursă: stiripesurse.ro
