Prima pagină » Născut în Spania, inginer aerospațial într-o companie de top, dar îndrăgostit de România: 'Nu vreau să mă întorc aici doar ca turist'

Născut în Spania, inginer aerospațial într-o companie de top, dar îndrăgostit de România: 'Nu vreau să mă întorc aici doar ca turist'

by Salut Timisoara
0 comments


Într-o perioadă în care tot mai mulți români aleg să plece din țară și să-și construiască viitorul în Occident, povestea unui tânăr inginer aerospațial născut în diaspora oferă o perspectivă diferită asupra relației cu România.

La 25 de ani, Andrei Mureșan s-a născut și a crescut în Spania, a studiat în unele dintre cele mai importante centre universitare europene și lucrează astăzi în industria aerospațială, unul dintre cele mai competitive domenii din lume. Cu toate acestea, spune că una dintre cele mai mari temeri ale sale este să piardă legătura cu țara părinților săi.

Mai mult decât atât, anul acesta și-a petrecut concediul organizând pentru opt colegi și prieteni străini un tur de nouă zile prin România, convins că țara merită descoperită dincolo de stereotipurile care circulă în Occident. Povestea sa a fost relatată inițial de publicația Ziarul de Iași.

Părinții au plecat din România după mineriade, dar nu au lăsat limba să se piardă

Povestea familiei începe la începutul anilor ’90. Părinții lui Andrei, originari din Ardeal și absolvenți de ASE, au decis să emigreze în Spania într-o perioadă marcată de incertitudine politică și economică.

Andrei s-a născut la Valladolid și a crescut într-un mediu complet diferit de cel din România. Cu toate acestea, părinții săi au avut o regulă simplă: limba română trebuia păstrată.

„Părinții mei aveau metoda asta: se prefăceau că nu înțeleg spaniola când le vorbeam în spaniolă. Așa m-au forțat, într-un fel, să vorbesc românește. Și acum le mulțumesc pentru asta”, a povestit tânărul pentru „Ziarul de Iași”.

Astăzi vorbește fluent limba română, iar legătura cu țara nu s-a limitat niciodată la poveștile auzite acasă.

Verile petrecute la bunici au făcut ca România să devină „acasă”

Deși a crescut în Spania, Andrei spune că o parte importantă a copilăriei sale s-a consumat în România.

Ani la rând, și-a petrecut vacanțele de vară în satele bunicilor, unde stătea câte o lună în fiecare familie și descoperea un mod de viață complet diferit de cel occidental.

„Sunt amintirile mele preferate. Era senzația aceea de libertate: mă trezeam și aveam toată ziua la dispoziție să fac ce vreau”, își amintește tânărul.

Experiența satului românesc i-a rămas atât de puternic întipărită în memorie, încât ani mai târziu și-a dus și prietenii străini să vadă locurile în care și-a petrecut copilăria.

„După ce trăiești așa, multe lucruri nu ți se mai par dificile”, spune el despre perioada petrecută în comunități unde, la acea vreme, nici măcar nu exista apă curentă.

Bursa care l-a dus în Statele Unite și cariera într-un domeniu de elită

Parcursul profesional al lui Andrei este unul remarcabil.

În timpul liceului a câștigat una dintre cele 500 de burse oferite de fundația lui Amancio Ortega, fondatorul Zara, ceea ce i-a permis să studieze timp de un an în Statele Unite. Ulterior a urmat cursurile Universității Carlos III din Madrid și apoi un masterat în inginerie aerospațială la Toulouse, unul dintre cele mai importante centre europene ale industriei aerospațiale.

În prezent lucrează pentru una dintre marile companii internaționale din domeniul aerospațial și al apărării.

Paradoxal, spune că tocmai anii petrecuți în Franța l-au făcut să simtă și mai puternic nevoia de a rămâne conectat la identitatea românească.

„În Franța am simțit și mai tare nevoia să vorbesc românește cu cineva”, mărturisește el.

„Nu vreau să mă întorc în România doar ca turist”

Poate cea mai emoționantă parte a poveștii sale este legată de teama de a pierde legătura cu România pe măsură ce generațiile se schimbă.

Andrei spune că încearcă să păstreze relații și prietenii în țară tocmai pentru a evita momentul în care România ar deveni pentru el doar o destinație de vacanță.

„Acum fac un efort să găsesc oameni de vârsta mea în România, pentru că îmi dau seama că, peste ani, nu voi mai regăsi aici aceleași persoane și nu vreau să mă întorc aici și să nu mai am pe nimeni. Nu mi-aș dori niciodată să ajung în situația în care să mă întorc aici doar ca turist. Cred că aș suferi mult dacă ar trebui să mă cazez la hotel”, a declarat tânărul.

A organizat pentru colegii săi străini un tur al României „din interior”

În luna mai, Andrei a revenit în România împreună cu opt prieteni și foști colegi de masterat din Franța. Toți lucrează astăzi în industria aerospațială și provin din țări diferite, printre care Spania, Italia și Portugalia.

Nu a fost însă o excursie obișnuită.

Înainte de călătorie, fiecare participant a primit o broșură de aproximativ 30 de pagini pregătită chiar de Andrei, cu informații despre istoria, cultura și particularitățile regiunilor pe care urmau să le viziteze.

„Nu voiam să îi surprind printr-o clădire monumentală sau printr-un peisaj. Voiam să înțeleagă ce este în spatele României”, explică el.

Grupul a vizitat Brașovul, Bucureștiul, Iașiul, sate din Secuime și mai multe zone montane, iar experiența a fost construită astfel încât oaspeții să descopere România autentică, nu doar principalele obiective turistice.

„Vreau să vadă România înainte ca aceste diferențe să dispară”

Tânărul spune că una dintre motivațiile sale este faptul că România se schimbă rapid și că multe dintre particularitățile care o făceau diferită încep să se estompeze.

„Le spun să vină cât mai repede, pentru că diferențele acestea specifice încep să se estompeze”, afirmă el.

La finalul celor nouă zile, reacțiile colegilor l-au surprins chiar și pe el.

Unii dintre participanți i-au spus că excursia în România a fost una dintre cele mai frumoase experiențe de călătorie pe care le-au avut până acum.

„Unii dintre ei spuneau că a fost cea mai frumoasă călătorie pe care au făcut-o până acum, fără să fie nevoie să mergi în Thailanda sau în Brazilia”, povestește Andrei.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment