Prima pagină » Un român a 'ușurat' de telefoane 139 de persoane venite la un festival din Barcelona. A fost prins exact pe punctul de întoarcere în țară

Un român a 'ușurat' de telefoane 139 de persoane venite la un festival din Barcelona. A fost prins exact pe punctul de întoarcere în țară

by Salut Timisoara
0 comments



Poliția spaniolă a reținut un tânăr de 25 de ani, acuzat că transporta 139 de telefoane mobile furate, majoritatea iPhone-uri. O mare parte dintre dispozitive ar fi fost sustrase de la un festival din Barcelona.

Poliția a reținut un tânăr de 25 de ani, acuzat că ar fi furat 139 de telefoane. Majoritatea dispozitivelor, care valorează, în total, 150.000 de euro, au fost sustrase la festivalul Primavera Sound, desfășurat în primul weekend din iunie în Parc del Fòrum din Barcelona, relatează ElCaso.cat.

Prins în autogară, înainte de a pleca spre România

Tânărul a fost prins în autogara Barcelona Nord, în momentul în care se pregătea să urce într-un autocar spre România. Potrivit presei catalane, acesta este cetățean român.

El a atras atenția polițiștilor după ce a devenit agitat când i-a văzut în autogară. Agenții se aflau acolo pentru măsurile de securitate legate de vizita papei Leon al XIV-lea.

A fost oprit, legitimat, iar în urma controlului bagajelor au fost găsite cele 139 de telefoane mobile.

Suspiciuni că face parte dintr-o rețea

Anchetatorii cred că tânărul ar fi fost folosit de o grupare infracțională pentru a transporta bunurile furate dintr-un oraș în altul.

Tânărul, care nu avea antecedente penale în Spania, a fost reținut pentru furt calificat și tăinuire.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment