Europa se confruntă cu un nou val de căldură extremă care nu doar că ne testează rezistența fizică, dar pune la grea încercare și rețeaua de electricitate. Cu temperaturi care ating praguri sufocante, milioane de oameni apasă simultan butonul de pornire al aparatelor de aer condiționat.
Acest gest simplu riscă să blocheze sistemele energetice. Dincolo de disconfortul termic, canicula a început deja să dea peste cap viața de zi cu zi. În mai multe țări, sute de școli s-au închis sau funcționează după un program redus, iar trenurile circulă cu restricții de viteză pentru a preveni defecțiunile tehnice cauzate de supraîncălzire, scrie Euronews.
Cercul vicios al răcirii
Potrivit specialiștilor, răcirea locuințelor și a birourilor consumă o cantitate uriașă de energie. Agenția Internațională pentru Energie avertizează că ne aflăm în fața unui cerc vicios. Cu cât planeta se încălzește mai mult, cu atât folosim și mai mult aerul condiționat. Iar cu cât consumul de curent crește, cu atât cresc și emisiile de gaze care accelerează încălzirea globală.
Cine riscă să rămână pe întuneric?
Un studiu recent realizat de platforma Compare the Market, care a analizat consumul de energie din 85 de țări, arată unde crește cel mai mult presiunea pe rețea atunci când temperaturile explodează.
Grecia este pe primul loc în lume la acest capitol. În perioadele de caniculă extremă, cererea de electricitate a grecilor crește cu aproape 39%. Pe locurile următoare în Europa se află Muntenegru, Turcia, Croația, Italia și Spania.
Când toată lumea vrea răcoare în același timp, rețelele pot ceda, provocând pene de curent. Din punct de vedere al duratei, Ungaria înregistrează cele mai lungi întreruperi de curent din regiune, urmată de Slovenia și Grecia.
Totuși, când vine vorba de bani pierduți, Italia și Polonia plătesc cel mai scump preț. În Italia, penele de curent costă gospodăriile în jur de 154 de milioane de euro anual. Această sumă uriașă nu reprezintă facturile la curent, ci pierderile ascunse suportate de oameni: mâncarea stricată în frigiderele oprite, lipsa internetului, oprirea sistemelor de ventilație și perturbarea activităților zilnice.
Tot soarele ne poate salva
Deși consumul uriaș tinde să dubleze sau chiar să tripleze prețul energiei pe piață în zilele toride, rețeaua europeană nu s-a prăbușit datorită energiei verzi.
Anul trecut, panourile solare au fost cele care au salvat sistemul de la un colaps total. De exemplu, în Germania, în cele mai calde zile, energia solară a asigurat aproape 40% din tot curentul electric de care a avut nevoie țara.
Mai mult, datorită bateriilor uriașe și a sistemelor inteligente de stocare, surplusul de energie produs în timpul zilei a putut fi păstrat și folosit noaptea, atunci când aerul condiționat a continuat să funcționeze în „nopțile tropicale”.
Sursă: stiripesurse.ro
