TIMIȘOARA. Pe șantierul Lotului 2 Lugoj – Timișoara Est, parte a proiectului de modernizare a liniei feroviare Caransebeș – Lugoj – Timișoara – Arad, lucrările continuă pe o lungime de 53,91 km, în județul Timiș.
CITEȘTE ȘI: Sunt în lucru 3 dintre cele 10 poduri și pasaje de pe traseu. Se intervine și la nodul rutier cu viitoarea Radială Vest. Centura Timișoara, ultimele imagini de pe șantier. FOTO
“Stadiul fizic al proiectului a ajuns la 74,35%, iar lucrările sunt în derulare.
Intervențiile vizează modernizarea infrastructurii și suprastructurii feroviare, lucrări la terasamente, drenaj, instalații feroviare, aparate de cale, poduri, podețe, peroane, copertine și elemente de protecție a mediului. În zona Topolovăț, aproximativ 10 km de infrastructură modernizată au fost deja deschiși circulației“, transmit reprezentantii CFR Infrastructura Timisoara.
La finalizarea lucrărilor, modernizarea liniei va permite creșterea vitezei de circulație până la 160 km/h pentru trenurile de călători și până la 120 km/h pentru trenurile de marfă.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
CITESTE SI: Afli primul tot ceea ce se intampla cu adevarat important in Timisoara si in regiune cu Aplicatia de stiri Opinia Timisoarei. 3 tipuri de alerte te tin mereu conectat la evenimente. Descarca gratuit Aplicatia OT aici!
Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.
Source link
