CSC Dumbrăvița Profită de Pauza Națională
TIMIȘOARA. Echipa CSC Dumbrăvița a profitat de perioada de pauză provocată de meciurile echipei naționale, desfășurând un meci de verificare împotriva formației UTA, la Arad.
Inițiativa UTA în Prima Parte
Așa cum era de așteptat, echipa de primă ligă, UTA, a avut controlul jocului în prima parte. Van Durmen a încercat un șut din afara careului, dar portarul Miklos a reușit să intervină, respingând mingea în corner. De asemenea, Benga nu a reușit să fie precis, iar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă. Dumbrăvița a replicat printr-un șut al lui Olariu din fața careului, însă portarul Gorcea a reținut fără dificultate. UTA a avut și alte oportunități de a marca, dar fie imprecizia jucătorilor, fie intervențiile lui Miklos, care a deviat un șut al lui Mihai, au menținut tabela nemodificată.
Sfârșitul întâlnirii fără Goluri
În partea a doua, Timișoara a avut prima ocazie, însă șutul lui Bogdan Vasile a fost parat de portarul arădenilor. Berințan, care a intrat în locul lui Miklos, a avut și el o oportunitate, dar mingea șutată de Roman a fost reținută de Gorcea. Ambele echipe au continuat să încerce să înscrie, dar nimeni nu a reușit să marcheze, meciul încheindu-se fără goluri.
Declarațiile Antrenorului Fabian
„A fost un test util pentru noi. Având o echipă tânără, meciul contra unei formații de Liga I reprezintă un experiment. Este important să ne comparăm forțele cu o echipă puternică, care în prezent se află într-o formă bună. Ne-am concentrat pe a le opune o rezistență solidă, dorind să transformăm acest meci într-un antrenament eficient. În mare parte, ne-am atins obiectivele, mai ales la capitolul apărare. În atac, am încercat cât am putut, în funcție de adversar și de calitatea acestuia. Scorul nu era o prioritate, atât pentru noi cât și pentru ei. Am abordat aspecte defensive și ofensive: să ne apărați compact și să avem o dinamică bună de joc pentru a ajunge în zona de atac, să punem presiune pe poarta adversarului. Am avut două-trei șuturi pe poartă, ceea ce consider că este un aspect pozitiv pentru noi și sper să ne fie de folos pe viitor. Așadar, moralul este în creștere, nu neapărat datorită rezultatului, ci datorită modului în care ne-am prezentat în teren, mai ales având în vedere că și echipa de la UTA a folosit mulți jucători tineri în a doua repriză.„
Următorul Meci al Dumbrăviței
CSC Dumbrăvița va juca următorul meci de campionat sâmbăta viitoare, de la ora 11:00, pe teren propriu, împotriva fostei echipe de primă ligă Sepsi Sfântu Gheorghe, de care îi despart 5 puncte.
Informațiile prezentate de opinia timisoarei pot fi reproduce de alte publicații online, cu menționarea sursei, respectând limita de 500 de caractere. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a legislației privind drepturile de autor.
