Prima pagină » Canicula pune stăpânire pe Spania – Cel puţin 212 decese atribuite temperaturilor ridicate din ultimele zile

Canicula pune stăpânire pe Spania – Cel puţin 212 decese atribuite temperaturilor ridicate din ultimele zile

by Salut Timisoara
0 comments



Cel puţin 212 decese înregistrate de duminică până miercuri în Spania pot fi puse pe seama valului de căldură care a afectat ţara zilele acestea, conform datelor publicate de Institutul de Sănătate Carol al III-lea din Madrid, transmite joi AFP, potrivit Agerpres.

În aceeaşi perioadă din 2025, 98 de decese au fost atribuite aceleiaşi cauze, conform acestor date.

Estimările se bazează pe un sistem denumit „MoMo” (Monitorizarea mortalităţii), care colectează zilnic bilanţul deceselor din Spania şi calculează diferenţa dintre mortalitatea reală şi cea previzibilă, pe baza seriilor istorice înregistrate.

De asemenea, sunt luaţi în considerare factori precum temperaturile comunicate de Agenţia Naţională de Meteorologie (Aemet).

Joi, nicio regiune din Spania nu se mai afla sub cod portocaliu sau roşu de caniculă, potrivit Aemet.

Anterior, zilele de luni (cu o medie de 28,17 grade Celsius) şi de marţi (cu o medie de 28,08 grade Celsius) au fost cele mai calde înregistrate în Spania în luna iunie după anul 1950, a anunţat miercuri Aemet.

Anul trecut, iunie 2025 a fost cea mai caldă lună iunie înregistrată vreodată, tot potrivit Aemet.

Între jumătatea lunii mai şi sfârşitul lunii septembrie 2025, 3.832 de decese ar putea fi atribuite căldurii în Spania prin acelaşi sistem „MoMo”.

Una dintre ţările europene cele mai afectate de încălzirea globală, Spania este obişnuită cu temperaturile extreme, dar se confruntă de câţiva ani cu o multiplicare şi o intensificare a valurilor de căldură.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment