Prima pagină » Emil Boc le-a dat interzis rușilor la Cluj-Napoca. Nu are de gând să respecte regulamentul: 'Nu sunt de acord'

Emil Boc le-a dat interzis rușilor la Cluj-Napoca. Nu are de gând să respecte regulamentul: 'Nu sunt de acord'

by Salut Timisoara
0 comments



Emil Boc anunță că va sfida noul regulament al Federației Internaționale de Gimnastică. Primarul anunță că în orașul său, Cluj-Napoca, nu se va intona imnul Rusiei, indiferent de regulamentul în vigoare. Acesta transmite că această Cupă Mondială de Gimnastică Ritmică organizată BTarena se va desfășura potrivit regulamentului care era în vigoare în moemntul în care și-a asumat organizarea.

Emil Boc, reacție vehementă

Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca, vrea ca interdicțiile impuse sportivilor ruși în 2022 să se respecte la competiția de la Cluj, chiar dacă Federația Internațională de Gimnastică le-a ridicat.

La Cluj nu se va auzi imnul Rusiei, anunță Boc.

Potrivit noilor reguli, sportivii ruși pot intra cu drapelul național în BTarena și în cazul unui titlu va fi intonat imnul Rusie.

De la Londra, Boc anunță că așa ceva nu se va întâmpla în orașul său. Edilul cere Federației Internaționale de Gimnastică să aplice regulamentul care era în vigoare atunci când Cluj a acceptat organizarea Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică.

„ Mă aflu la Londra, la Forumul Mondial al primarilor pentru acțiuni climatice și aș vrea, pe scurt, să vă exprim punctul meu de vedere cu privire la o informație din țară pe care am primit-o recent. Și anume, urmează în acest weekend, 26-28 iunie, să se desfășoare la Cluj-Napoca o cupă mondială de gimnastică ritmică, cu participarea inclusiv a unor sportivi din Rusia.

La momentul când am aprobat organizarea la Cluj a unei asemenea competiții, în Sala Polivalentă BT Arena, am știut faptul că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca reprezentare în competiția oficială de gimnastică ritmică. Recent, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile și permite sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale, inclusiv pentru această competiție de la Cluj-Napoca.

Nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei

Aș vrea să fie foarte clar și răspicat și fără echivoc. În Sala Polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară. Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, (n.r. într-o) țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, în Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune al Rusiei la adresa Ucrainei.

Să se clarifice situația

În consecință, cer Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile care au fost în vigoare la momentul deciziei de a organiza la Cluj această competiție. În aceste condiții am aprobat organizarea ei la Cluj, sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivi din Rusia la competiția de gimnastică.

În egală măsură solicit Federației Române de Gimnastică și autorităților statului român să clarifice această situație acum, înainte de începerea competiției oficiale, pentru a nu avea probleme sau dispute pe parcursul derulării Cupei Mondiale. Cred că este o chestiune corectă, de bun simț să respectăm regulile jocului, să respectăm valorile în care credem, să lăsăm sportivii să facă sport și să fie în competiție, dar să nu fie folosiți în dispute politice sau pentru a reprezenta interesele unui stat agresor pe teritoriul României. Vă mulțumesc!”, a spus Boc.

Cluj-Napoca va găzdui Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică în perioada 26-28 iunie la BTarena.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment