Ministrul de externe al Chinei, Wang Yi, a pledat marţi în faţa prim-ministrului din India, Narendra Modi, pentru menţinerea „impulsului pozitiv” în relaţiile bilaterale, într-un moment în care Beijingul şi New Delhi încearcă să consolideze normalizarea treptată a legăturilor lor după ani de tensiuni, informează miercuri EFE, conform Agerpres.
Wang Yi a transmis acest mesaj în timpul unei întâlniri cu Narendra Modi la New Delhi, în cadrul vizitei sale în India în care a participat la reuniunea reprezentanţilor de securitate ai BRICS, potrivit unui comunicat publicat de Ministerul de Externe chinez.
Şeful diplomaţiei chineze a susţinut necesitatea de a aplica înţelegerile la care au ajuns liderii celor două ţări de a continua „consolidarea încrederii”, „gestionarea corespunzătoare a chestiunilor delicate” şi „extinderea cooperării”.
Wang a susţinut că menţinerea îmbunătăţirii relaţiei dintre China şi India „răspunde intereselor fundamentale ale ambelor popoare şi aşteptărilor comunităţii internaţionale”.
La rândul său, Modi l-a rugat pe Wang să transmită salutările sale preşedintelui chinez Xi Jinping şi prim-ministrului Li Qiang şi a afirmat că India şi China, ca „civilizaţii antice”, trebuie să menţină contactele la nivel înalt, „să impulsioneze cooperarea practică” şi „să apere interesele comune” ale ţărilor din aşa-numitul „Sud global”.
„În circumstanţele actuale este necesar ca ambele părţi să îşi păstreze prietenia tradiţională”, a mai declarat liderul indian.
El şi-a exprimat, de asemenea, sprijinul ca China să preia anul viitor preşedinţia rotativă a BRICS şi a comunicat disponibilitatea New Delhi de a colabora cu Beijingul pentru a impulsiona dezvoltarea BRICS.
În timpul vizitei la New Delhi, Wang s-a întâlnit, de asemenea, cu consilierul pentru securitate naţională al Indiei, Ajit Doval, cu care a analizat evoluţia recentă a relaţiilor bilaterale în marja întâlnirii înalţilor reprezentanţi pentru securitate ai BRICS.
Întâlnirile au loc într-un context de apropiere între cele mai populate două ţările ale lumii, care, din 2025, au făcut paşi pentru a-şi reconstrui relaţia prin reluarea acordării reciproce a vizelor, redeschiderea comerţului la frontieră şi reluarea zborurilor directe, suspendate din 2020.
În ultimele luni, cele două părţi şi-au intensificat contactele diplomatice şi de securitate pentru a stabiliza o relaţie încă afectată de disputa teritorială din Himalaya, care a fost cauza celei mai grave crize bilaterale din ultimele decenii după confruntarea militară din iunie 2020 din valea Galwan.
Pe fondul dezgheţului bilateral, preşedintele Xi Jinping şi premierul Narendra Modi s-au întâlnit în oraşul Tianjin (nord-estul Chinei) la sfârşitul lunii august 2025, în marja summitului Organizaţiei pentru Cooperare de la Shanghai, după reuniunea pe care cei doi lideri au avut-o în 2024 la Kazan (Rusia), care a marcat începutul actualei faze de detensionare.
Sursă: stiripesurse.ro
