Prima pagină » Politehnica Timișoara a început pregătirea pentru Liga a II-a. Dan Alexa: ‘Obiectivul declarat este play-off-ul și dacă putem, promovarea’. FOTO 

Politehnica Timișoara a început pregătirea pentru Liga a II-a. Dan Alexa: ‘Obiectivul declarat este play-off-ul și dacă putem, promovarea’. FOTO 

by Salut Timisoara
0 comments


TIMIȘOARA. La aproape o lună de la intrarea în vacanță, Politehnica Timișoara a revenit la antrenamente pentru a pregăti sezonul 2026-2027 din liga secundă.

CITEȘTE ȘI: Reunire cu mulți fotbaliști tineri la Dumbrăvița. Florin Fabian: ‘Gândurile mele sunt de a forma o echipă mai competitivă decât anul trecut’. FOTO

Dan Alexa a avut la reunire 38 de jucători valizi, dar și pe Alin Țegle și Raul Ailenei, care sunt încă în proces de recuperare după accidentările suferite în play-off-ul stagiunii trecute.

Alb-violeții au făcut un prim antrenament în care exercițiile fizice au fost combinate cu jocul cu mingea. Iată lotul prezent pe terenurile bazei Adrian Stoicov.

Portari: Enășescu, S. Micu, Pînzariu, Ibinceanu (în probe), L. Ungureanu (în probe)

Fundași: Vlaicu, C. Ene, P. Paul, Gogor, Itu (Metalurgistul Cugir), C. Toma, Huszti (Steaua), Pojar (în probe)

Mijlocași: R. Benzar, Vasluian, St. Drăghici (Steaua), Amariei, Marincu, Artean (”U” Cluj), Ov. Popescu (UTA), Dolghi (CSM Reșița), D. Isac, Spătaru (Universitatea Craiova II), Fazekas, Adam, Dîrlea, I.L. Rotariu, Gavrilă, Burlacu-Luca, Bologa, Ștefanovici (Politehnica Iași), Al. Micșa (în probe)

Atacanți: Chițu (FC Hermannstadt), Avrămescu, D. Popa, Bonț (Sănătatea Cluj), V. Morar, Abdulai (în probe)

Antrenorul Dan Alexa a vorbit despre marea provocare pe care o au el ;i colegii din staff-ul tehnic, omogenizarea echipei până la prima rundă, dar și despre obiectivul din stagiunea viitoare.

A fost o pauză destul de lungă, suntem cu poftă de muncă, cel puțin mie mi-a lipsit fotbalul, suntem cu foarte multă motivație. Suntem și foarte mulți, au venit jucători noi mulți, vor fi și jucători care vor pleca la echipa a doua. Cred că în proporție de 95% lotul e cam definitivat. Mai căutăm un anumit gen de jucător. Una peste alta mi-a fost dor de fotbal și cred că toți suntem foarte motivați pentru noul sezon. Poate un atacant diferit de cei pe care îi avem. Și atunci pot să spun că avem un lot echilibrat, care-mi dă variante foarte multe. Sunt mulți jucători care au jucat la un nivel bun și foarte bun. Sunt foarte mulțumit de campania de transferuri, ne-am mișcat și foarte repede… O să avem o problemă cu omogenitatea, pentru că atunci când vin foarte mulți jucători, la asta suferim, dar încercăm cât mai repede să-i facem pe jucătorii noi să se acomodeze cu grupul și să găsim varianta cea mai bună pentru prima etapă…Obiectivul declarat este play-off-ul, și sigur, dacă putem, promovarea“, a spus Dan Alexa, la primul antrenament al verii.

Politehnica se va pregăti pe plan local până la jumătatea lui iulie, când va pleca în cantonament în Slovenia, la Rogla, unde alb-violeții vor rămâne între 14 și 24 iulie.

Primul amical pentru timișoreni este programat în 4 iulie, împotriva colegei de divizie CSC Dumbrăvița.

***

Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știrecontactați-ne la [email protected],  pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

CITESTE SI: Afli primul tot ceea ce se intampla cu adevarat important in Timisoara si in regiune cu Aplicatia de stiri Opinia Timisoarei. 3 tipuri de alerte te tin mereu conectat la evenimente. Descarca gratuit Aplicatia OT aici!

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.





Source link

You may also like

Leave a Comment