Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Emirates) a fost mulţumit de victoria de etapă şi de victoria din clasamentul general în Turul Elveţiei după o zi foarte grea şi se gândeşte deja să-şi recapete forţele pentru a ajunge la Barcelona în formă maximă pentru startul Turului Franţei din 4 iulie, scrie EFE.
”A fost o zi foarte grea. Traseul a fost foarte solicitant, dar echipa a făcut o treabă fantastică. Fiecare tur a devenit din ce în ce mai greu, dar în final a trebuit să dau totul. Echipa Decathlon a alergat într-un ritm puternic, dar am încercat să-l menţin’, a spus Pogacar după prima sa victorie în cursa elveţiană, potrivit Agerpres.
”A fost o cursă foarte bună pentru a-mi testa picioarele, pentru că în Marea Buclă avem şi multă căldură şi altitudine. Dar totul a mers foarte bine. Acum trebuie să mă recuperez cum trebuie şi apoi vom merge curând la Barcelona”, a adăugat campionul sloven care ţinteşte un al patrulea succes în Tour după cele din 2020, 2021, 2024 şi 2025.
Tadej Pogacar a obţinut al 13-lea succes din acest sezon (inclusiv în două curse pe etape) în 16 zile de cursă: un raport canibal, care îi permite să se plaseze înaintea rivalului său danez Jonas Vingegaard, recent câştigător al Giro, în bilanţul provizoriu.
Singura umbră a săptămânii sale a fost una personală, cu căderea grea joi în Turul feminin al Elveţiei, a partenerei sale Urska Zigart, care a suferit o fractură de maxilar.
Sursă: stiripesurse.ro
