Prima pagină » Un ministru israelian condamnă acordul de încetare a focului din Liban: O "greşeală gravă"

Un ministru israelian condamnă acordul de încetare a focului din Liban: O "greşeală gravă"

by Salut Timisoara
0 comments



Ministrul israelian al Securităţii Naţionale, Itamar Ben-Gvir, o figură a extremei drepte, a numit joi acordul de încetare a focului din Liban, mediat de Washington, o „greşeală gravă”, relatează AFP, potrivit Agerpres.

„Armistiţiul cu Libanul este o greşeală gravă şi o iluzie a consilierilor care îl determină pe prim-ministrul (Benjamin Netanyahu) să ia decizii proaste”, a scris ministrul pe platforma X.

Israelul şi Libanul au convenit miercuri să implementeze un armistiţiu condiţionat de „oprirea completă” a focului din partea Hezbollah, mişcarea libaneză susţinută de Iran, conform unui comunicat emis după discuţiile conduse de Statele Unite.

Părţile au discutat, de asemenea, despre „înfiinţarea unor zone pilot în care Forţele Armate Libaneze vor exercita control exclusiv asupra teritoriului, excluzând toţi actorii nestatali”, o referire la Hezbollah.

Israelul intenţionează astfel să-şi securizeze graniţa prin împingerea mişcării şiite cât mai departe posibil de nordul teritoriului său.

Ben Gvir consideră că acest acord nu poate fi implementat şi că statul libanez nu este demn de încredere.

„Hezbollah nu a părăsit zona de la sud de (fluviul) Litani”, care curge la aproximativ 30 km de graniţă, „iar armata libaneză nu are niciun mijloc de a impune retragerea sa. Statul libanez este un partener al Hezbollah”, a afirmat el.

El l-a criticat pe premierul Benjamin Netanyahu pentru că a cedat presiunilor americane.

„Prim-ministrul ar fi trebuit să-i spună preşedintelui Trump: ‘Vă iubim şi vă apreciem, dar Israelul este un stat suveran şi independent’ (…) Există momente când trebuie să ştii când să spui ‘nu’ chiar şi preşedintelui Statelor Unite”, altfel „vom avea de-a face cu Hezbollah data viitoare, când va fi mult mai puternic şi mult mai periculos”, a scris el.

Avigdor Liberman, liderul partidului de opoziţie de extremă dreapta Yisrael Beiteinu, a criticat şi el acordul.

„Armistiţiul cu Libanul este doar un alt răgaz pentru Hezbollah pentru a se regrupa şi a-şi reconstrui forţele”, a spus el.

De la începutul luptelor pe 2 martie, când Hezbollah şi-a reluat atacurile împotriva Israelului în sprijinul Iranului, aceasta a fost a patra oară când delegaţii din cele două ţări, care nu au relaţii diplomatice, s-au întâlnit la Washington pentru negocieri directe.

Donald Trump a declarat că doreşte să separe discuţiile despre conflictul din Liban de cele privind războiul cu Iranul, în timp ce Teheranul, dimpotrivă, a cerut încetarea ostilităţilor din Liban pentru orice acord de pace cu Statele Unite

În paralel, atacurile israeliene continuă în Liban, în conflictul dintre Israel şi Hezbollah, a relatat joi agenţia naţională de ştiri (NNA), administrată de statul libanez.

Au avut loc cel puţin două atacuri cu drone în cursul dimineţii asupra a diferite vehicule în sudul ţării, conform NNA.

Armata israeliană nu a comentat deocamdată, conform dpa.





Sursă: stiripesurse.ro

You may also like

Leave a Comment